Poradniki i książki Serwisy informacyjno - doradcze Programy komputerowe Publikacje on-line Dokumenty elektroniczne Seminaria i konferencje
Menu
Aktualności
Prawo
Praktyka
Warto wiedzieć
Archiwum
Logowanie
Login:
Hasło:
Zapomniałes hasła?
Prawo
5 minut na godzinę, 15 minut dziennie 2007-09-13


Długa praca przy komputerze może być bardzo szkodliwa dla zdrowia – ten pogląd ma mocne umocowanie w badaniach klinicznych, a co więcej, podziela go Minister Pracy i Pomocy Społecznej. Zgodnie z jego rozporządzeniem w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest obowiązany zapewnić osobom siedzącym przy komputerze non stop, po każdej godzinie pracy, co najmniej 5-minutową przerwę wliczaną do czasu pracy.


Tak więc, każdy pracownik ma możliwość – z której dla dobra swojego zdrowia powinien skorzystać – odpoczęcia od monitora i zmiany siedzącej pozycji. Jednak wspomniane pięć minut to nie wszystko, co zapewnia rozporządzenie. Oprócz nich każdemu pracownikowi pracującemu z komputerem przysługuje również dłuższa, 15 minutowa przerwa na zjedzenie posiłku.


Zła wiadomość dla tych, którzy chcieliby dzięki temu wcześniej wyjść z pracy, albo dłużej pospać – pracodawca nie może udzielić tej przerwy pracownikowi na początku ani na końcu dniówki. Jak sama nazwa wskazuje, przerwa powinna przedzielać okresy pracy, a nie przyspieszać jej zakończenie lub opóźniać rozpoczęcie.


Pracodawca może natomiast, choć nie musi, ustalić jej porę tak samo dla wszystkich pracowników. Określenie czasu przerwy powinno zostać określone w stosunku do poszczególnych grup pracowników lub działów w regulaminie pracy lub w układzie zbiorowym pracy. Gdy tego rodzaju akty nie obowiązują w zakładzie pracy, godzinę rozpoczęcia i zakończenia przerwy dla poszczególnych pracowników ustala samodzielnie pracodawca.Polecamy
„Instrukcja BHP” to praktyczny zestaw dwóch laminowanych tablic formatu A3, składanych do formatu A4, przystosowanych do powieszenia. Zawiera instrukcje BHP dla każdego, kto dba o bezpieczeństwo swoje i swoich pracowników przy pracach betonowych i żelbetowych.

więcej...

Laboratorium to specyficzne środowisko pracy. Stały kontakt z czynnikami niebezpiecznymi, narażenie na działanie substancji chemicznych, ale także konieczność dostosowania do norm unijnych czy odpowiedzialność za poprawne wyniki badań, wymaga od pracowników laboratorium ciągłego aktualizowania i poszerzania wiedzy zarówno prawnej jak i praktycznej. Poradnik w wersji on-line zapewnia dostęp do bieżących zmian i regulacji dotyczących laboratoriów, nowych rozwiązań i procedur, gotowych do wykorzystania w twojej firmie.

więcej...

Celem publikacji jest przedstawienie najważniejszych regulacji prawnych dotyczących chorób zawodowych, ich wzajemnych relacji

więcej...

Copyright©2005-2007 Dashöfer Holding Ltd. Verlag Dashofer Sp. z o.o., ul. Senatorska 12, 00-082 Warszawa
tel.: +48 22 559 36 00, fax: +48 22 829 27 00, +48 22 559 36 99